Balkan Travel Logo

Bulgaristan Konsolosluğu Yetkili Acentası

Vize Sihirbazı

Bulgaristan Evlilik D Vizesi

Firmamız 2007 yılından bu yana turizm, vize, vatandaşlık, eğitim danışmanlığı konusunda hizmet vermektedir ve alanında en önde gelen kuruluşlar arasında yer almaktadır. Her geçen yıl tecrübemiz artmış ve hizmet ağımız genişlemiştir.

Bulgaristan D Vizesi ülkede uzun süreli oturma ya da çalışma izni sağlar. Bu vize uzun vadeli kalış ve yerleşim vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Bulgaristan Evlilik D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Vize takip belgesi.
 • Bulgaristan evlilik cüzdanı.
 • Apostilli sabıka kaydı. (Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'ndan tasdik ettirilerek Bulgar Yeminli Tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir.)
 • 35x45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzerinde 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Bulgaristan'dan noter tasdikli olarak yapılacak taahhütnameler. (Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını ve oturacakları adresi beyan eden taahhütname ile her iki eş tarafından evliliğin sahte olmadığına ve birlikte yaşadıklarına dair taahütname verilmelidir. Ayrıca Türk eş adına herhangi bir Bulgar bankasından hesap açtırılmalı ve hesapta minumum 2900 Euro olmalıdır.)
 • Bulgar kimlik kartı ya da Bulgar pasaport fotokopisi.
 • En az 2 yıl geçerli olan pasaport.
 • Aile bilgilerini içeren kaşe ve imzalı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Bulgaristan noter onaylı Bulgaristan kira kontratı.

Bulgaristan Evlilik D Vizesi İçin Genel Bilgiler

Bulgaristan D Vizesi ülkede uzun süreli oturma ya da çalışma izni sağlar. Bu vize uzun vadeli kalış ve yerleşim vizesi olarak da adlandırılmaktadır. D vizesi için başvurular Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Vize için başvuran kişilerin bu kategori için başvuruda bulunduklarını gösteren belgeleri gerekli kuruma ibraz etmesi gerekmektedir.

Diğer yandan Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yoluyla kazanılan oturum izni de söz konusudur. Bulgaristan vatandaşı ile evli olan kişilerin oturum izni almak için izlemesi gereken yollar aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle eş üzerinden C tipi, çoklu giriş-çıkışlı Bulgaristan multi vize alınmalıdır. Bu vizeyle Bulgaristan’a gidip oturum vizesi için taahhütname, kira kontratı gibi evraklar hazırlanmalıdır. Oturum izni için; Bulgar vatandaşı eşin noter huzurunda, Türk vatandaşı eşin masraflarını karşılayacağına ve Bulgaristan’da oturacakları adresin belirtildiği taahhütname sağlanmalıdır. Eşlerin her ikisinin de imzalaması gereken ve evliliklerinin sahte olmadığını belirten noter tasdikli taahhütname alınmalıdır. Türk vatandaşı eş adına Bulgaristan’da herhangi bir bankadan hesap açılarak bankada minimum 7 bin leva ya da karşılığına denk gelen 3.500 Euro bakiye bulunduğuna dair bankadan kaşeli imzalı referans mektubu temin edilmelidir ve eşlerin oturacağını beyan ettiği ikamet adresi teslim edilmelidir.
 • Bulgaristan’dan ve Türkiye’den gerekli olan evraklar tamamlandıktan sonra Türkiye’de ikamet olarak bağlı olunan konsolosluktan oturum vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.
 • Oturum vizesi alındıktan sonra Bulgaristan’da Bulgar vatandaşı eşin bağlı olduğu yabancılar şubesine gidilerek oturum kartı başvurusu yapılmalıdır. Kartın süresi genel olarak 1 yıldır. Ancak değişkenlik gösterebilir. İlk beş yıl 1’er yıllık oturum kartı alındıktan sonra eğer Yabancılar Şubesi’nin istemiş olduğu şartlı koşullar sağlanmışsa beşinci yılın sonunda Türk vatandaşı eşe süresiz oturum izni verilir.

Bulgaristan Evlilik D Vizesine Hemen Başvur

Sorunuz mu var?

Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. SORU SOR